Pracuji ve velkém obchodě a vím, že všechny triky

Když jsem byla malá, motto našeho života bylo “kde sehnat”? Moje maminka je nemusel učit, abych udělal výběr, prostě proto, že vybírat bylo z čeho. Pokud ona řekla: “Koupit mléko, chleba a konzerv”, jsem si v obchodě vzala z regálu chléb, mléko a konzervy, protože to bylo nemožné udělat chybu při výběru. Konzervy byly jednoho druhu, bílé pečivo jednoho druhu a mléko obyčejná 0,5 l láhev.

Moje dcera už se narodila v době, kdy v obchodě je několik druhů zboží jednoho jména. Jestli jsem jí řekl “kupte si konzervy”, se bude konat v obchodě půl dne, lámání hlavu, co je to za konzervy jsem měla na mysli. Takže, před moderními rodiči stojí nelehký úkol — naučit dítě, aby se volby, a přitom je správně utratit peníze. Přichází do obchodu, oči dítěte trhliny, vše v krásném balení a každé dítě chce, a my, samozřejmě, nemůže koupit všechno. Ano, a třeba v tom není. Potřebujete koupit potřebné a žádoucí, i když není přeplatit.

Pracuji ve velkém obchodě a vím, že všechny triky, které používají obchodní řetězce, aby nás kupovat, protože je to možné. Cílem každého obchodu — prodávat hodně a nutit nás kupovat a kupovat. Celé marketingové oddělení pracují nad tím, jak zvýšit prodej a přinutit zákazníky nakupovat více zboží. Je to reklama, a (internetový obchod Banaby) inteligentně organizovaný zobrazení zboží, různé akce a výprodeje.

Pokud jste v paměti, pak se nutně vzpomenete a najdete doma spoustu zbytečných věcí, které byly zakoupeny vámi impulzivně. Pod tlakem reklamy nebo různých akcí. Nějak jsem zašla do obchodu po práci a vidím akci “3 za cenu dvou”. Pokud v obvyklou dobu bonboniéra stojí 100 kč, pak nyní při koupi 3 balení, já zaplatím 200 kč a 300 kč. Výhodné? Na první pohled, ano, a já jsem koupila 3 krabice (prodejna) čokolády, které byly jíst doma okamžitě. Teprve pak jsem si o smyslu této akce pro prodejce, než pro něj-to je výhoda, on se ztratil peníze, jako by? Ne, drazí. To vede k tomu, že vás koupit více a více konzumovat. Jsme obvykle jíme velmi málo, sladkosti, a pokud by se tato akce, pak se tyto stejné 3 krabice cukroví jsme snědli by asi s přestávkami za půl roku nebo dokonce za rok. A v tomto případě snědli jsme je v několika dnech. Přínos žádný, ale peníze vynaloženy.

Nás nutí kupovat a konzumovat více. Pokud i my, dospělí, nejsou vždy schopni z toho whirlpool, pak dítě a ještě více tak to nemůžu udělat bez naší pomoci. Snažíme se teď dělat tak: před pochodem na prodejně sestavit přesný seznam, co potřebujeme. Dcera v tomto se podílí, to se taky dívá do lednice a uvádí, že nás může potřebovat. Peněz bereme zhruba stejně, takže je dost zbytečné neúčtujeme. V obchodě podle seznamu koupit všechny položky.

Děti jsou naivní, a je-li vydavatel, uvolňuje barevný dětský časopis s přílohou, uvádí, že je nutné shromáždit všechny protokoly, aby si kompletní sbírku (koupit zde) příloh, děti začínají požadovat od rodičů tyto časopisy, protože jinak nebude mít kompletní sbírku. A naším úkolem je vysvětlit nutnost a význam této kolekce, a ne jen kategoricky odmítnout koupi.

Reklama v televizi v dětských hodů a filmech fascinuje dítě. Mu zdá, že vše je hotovo, aby ho potěšit, a on, samozřejmě, chci to všechno sehnat. Teď to stalo se módní po odchodu všech zajímavých postaviček okamžitě produkovat postavy kreslených hrdinů, vydávat časopisy s o těchto hrdinů, uvolnění samolepky a další atributy. A stále vydává série. Pokud to všechno kupovat, je to nakonec my, rodiče, budeme pracovat pouze na časopisy a hračky. Protože se děti ptát tak, že se nám zdá, že pokud u něj nebude tento, pak je naše dítě bude prostě nejvíce nešťastný člověk na světě. Bude plakat a trpět.