Dla przedszkolaka jakościowo aktywny rozwój umiejętności

Rozwój pamięci okruchy zaczyna się niemal od urodzenia. Ale i identyfikowanie okresie odgrywa ważną rolę w tym procesie. Wspomnienia dzieci do 3 lat mogą być przechowywane przez kilka miesięcy, a niezapomniane wrażenia, otrzymane w wieku 4-5 lat są w stanie utrzymywać się w ciągu całego życia człowieka.

Dla przedszkolaka jakościowo aktywny rozwój umiejętności zapamiętywania i odtwarzania, chociaż pamięć wciąż charakteryzuje się . Łatwiej zapamiętywane są informacje, stosowana w aktywnej działalności. Znacznie lepiej zapamiętywany materiał poglądowy. Taką pamięć kształtuje się mniej więcej w połowie w wieku przedszkolnym. Podczas systematyczny rozwój pamięci dziecka, do 6-7 lat uczy się świadomie korzystać z najprostszych technik zapamiętywania. Dziecko jest w stanie dokładnie zbadać materiał, ustawić odpowiednie związku, powtarza kilka razy oka dowiedzieć się wszystkiego.

Rola dorosłych w tym procesie polega na organizacji działalności, określania przyjęć, uwagi. W wieku przedszkolnym dzieci zadają mnóstwo pytań, dążą do uzyskania nowych faktów. W tym czasie oni z łatwością zapamiętują wiersze, rymowanki, zagadki. Ważne jest, aby zachęcić te impulsy i pragnienia, włączać w proces wychowawczy różnego rodzaju gry. Jeśli , co dać chłopakowi na 3 lata, kupując mu zabawki edukacyjne, a nie pożałujesz.

Nadal pozostają aktualne zadania z kart, gdy trzeba zapamiętać, co jest na nich narysowane, odtworzyć kolejność, opowiedzieć o cechach przedstawionego przedmiotu lub osoby. Zadania powinny stopniowo coraz bardziej złożone. Można użyć parzyste karty z wizerunkiem roślin, zwierząt, przedmiotów codziennego użytku, zabawek. Rysunki znajdują się przed graczami, za jednym zamachem otwierają się 2 zdjęcia. Jeśli znaleziono 2 par przedmiotu – dziecko zabiera karty sobie. Im więcej kartek okazuje się u dziecka, tym lepiej. W drugim wariancie gry są karty o tych samych lub tego samego typu przedmiotami, ale różne w kształcie i kolorze. Po kilku minutach nauki trzeba nazwać ile przedmiotów było okrągłe/kwadratowe, niebieskie/czerwone itp.

Dla rozwoju pamięci słuchowej można korzystać z żadnych dźwięków – brzęk naczyń, szelest papieru, stukanie po stole, gry instrumentów muzycznych. Dziecko musi powtórzyć kolejność dźwięków i melodii, starszymi. Podobnie można zapytać zapamiętać i powtórzyć ruch.

Szczególnie interesujące dla dzieci w wieku przedszkolnym jest gra, w której podczas spaceru na łonie natury lub w strefie ogólnej, dziecko musi zapamiętać najdrobniejsze szczegóły otoczenia. To może być ilość stopni w schodach, kolory i lokalizacja pojazdów, liczba dzieci w piaskownicy, ich ubrania. Po pewnym czasie dziecko musi zapamiętać i opowiedzieć o wszystkim, co zobaczył. Można nazwać tę działalność, jak gra detektywi lub szpiegów, co daje dodatkową motywację.
Więcej o dzieciach i meblach dla dzieci możesz przeczytać na stronie meble dla dzieci Banaby gdzie kupisz również wszystko dla swojej pociechy